Materiály  na výrobu včelích úľov je možné zoradiť od najkvalitnejšieho takto:

1.) Najlepší materiál - Škárovka zlepená z Borovice hladkej - Vejmutovky

Ide o najkvalitnejší  a časom preverený materiál pro výrobu úľov.  Drevo Borovice hladkej (Vejmutovky) je ľahké, pružné, veľmi trvanlivé, ľahko sa obrába (modelárske drevo) a minimálne druhotne pracuje (nezosychá sa). V Severnej Amerike sa používa ako stavebný materiál ale aj ako nábytkárske drevo, ďalej k výrobe úľov, šindľov, terás a pod.  Veľmi dobre odoláva poveternostným vplyvom a jej trvanlivosť  je porovnateľná so smrekovcom a dubom. Borovica v prírode býva častou destináciou usadenia včelieho roja, a preto nadstavok pôsobí prirodzene na včelstvo.

Drevo pomerne  rýchlo vysychá, takže aj pri prirodzenom sušení vonku sa z dosiek môže po jednom roku vyrábať.  Objemová hmotnosť na vzduchu vysušenej borovice vejmutovky je 400 kg/m3 (umelo dosušené je 320 kg/m3).  Naše nízko nadstavkové nezateplené včelie úle sú vyrábané z umelo dosušenej borovice hladkej - vejmutovky.

Hlavná výhoda je tá, že drevo je veľmi tvarovo stabilné (nekrúti sa) a dá sa dobre spájať v rohoch aj na tupo.  Nie je potrebné napájať na cink.    

Všetky výhody borovice hladkej (vejmutovky) umocňujeme spracovaním tohto dreva do škárovky.

Škárovka je jednovrstvová lepená doska. Dosky škárovky lepíme pod vysokým tlakom z masívnych hranolov, vysušených na požadovanú vlhkosť (cca 10%). Používame disperzné kopolymerné lepidlo D4, vodovzdorné, určené pre exteriér.  Tieto lepené dosky sa vyrábajú ako jednovrstvový konštrukčný drevársky polotovar, určený pre ďalšie spracovanie. Vďaka vysokej pevnosti ho môžeme využiť vo výrobe najodolnejších drevostavieb a konštrukcií, namáhaných v exteriéry.

Vyššia cena vstupného materiálu vyvažuje najvyššiu kvalitu pre výrobu včelích nadstavkov (ľahké a trvanlivé).

2.) Dobrý materiál - Smreková škárovka

Samotné smrekové drevo má tendenciu sa časom a vysychaním stáčať po letokruhoch, a tým sa deformovať. Táto nevýhoda je konštrukčne vyriešená zlepením smrekového materiálu do škárovky. (Technologické a konštrukčné prevedenie škárovky je rovnaké ako pri borovici hladkej - vejmutovky, popísané vyššie)

Objemová hmotnosť umelo dosušeného smreku je cca  440 kg/m3. 

Výhodou smrekovej škárovky pre výrobu včelích nadstavkov je dobrý pomer cena a kvalita.

3.) Najhorší materál - Nadstavky z obyčajných smrekových dosiek

Tento variant by sme vedeli na výslovné prianie zákazníka vyrobiť od väčšieho množstva, ale na našom eshope ho neponúkame. 

Ide o cenovo najlacnejšiu možnosť výroby. Tomu bohužiaľ odpovedá aj kvalita finálnych nadstavkov. Rastúce smrekové drevo má vysokú tendenciu k deformácií - popraskaniu, ohýbaniu, krúteniu (drevo sa stáča po letokruhoch). Takto vznikajú pri nadstavkoch po čase medzery medzi spojmi. „Nešťastný včelár rieši, ako to má opraviť a práca s týmito nadstavkami je naozaj za trest“.