Difúzne protiplesňové kŕmiace veko, 1 otvor, Langstroth
Difúzne veká slúžia k odvádzaniu vlhkosti z úlu. Včelstvo v zimných a jarných mesiacoch sedí v horných nadstavkoch, kde už od polovice januára začína plodovať, čo prináša zvýšenú vlhkosť a teplotu hlavne v hornom-poslednom nadstavku. Táto vlhkosť sa potom zráža predovšetkým na veku, na krajných plástoch a na bočných stenách nadstavku, kde veľmi málo prúdi vzduch a obvykle tieto plásty a steny sú po vyzimovaní pokryté plesňou. Tomuto možno zabrániť jednak otvorením všetkých česnových uzáverov v nadstavkoch, ale niekedy ani toto nestačí, preto je výhodné použiť na tieto zimné a jarné mesiace difúzne veká, najmä pre včelárov, ktorý majú strach očká cez zimu otvoriť.
Popis veka:
Obvodový korpus veka je z borovice hladkej (vejmutovky) – masivnej spárovky hr. 25 mm, výšky 105 mm. Celé veko je po celej ploche zateplené izolačným materiálom s hrúbkou 60 mm.Tento materiál sa skladá z 2/3 drevovláknitej vlny zn. Isover a 1/3 plochy tvorí styrodur. Použité materiály majú súčiniteľ tepelnej vodivosti: Isover λ=0,035 W/m.K a styrodur λ=0,035 W/m.K.. Kamenná vlna slúži k odvádzaniu vlhkosti, styrodurová doska je vyprofilovaná podla hrdla PANO 103 mm 3,7 l pohára. Styrodurová doska je nosná, leží na priečnych svlakoch, pohár s cukrovým sirupom svojím oblým nábehom leží na vyprofilovanom otvore a neleží na site, ktoré by sa mohlo prehýbať.
Veko bez styrodurovej dosky (neslúži na krmenie) je izolované po celom pôdorysu plochy veka kamennou vlnou zn. Isover.
Vrchná i spodná plocha je chránená pred poškodením nerezovým sitom. Vrchná plocha kamennej vlny je chránená nerezovým sitom s okom 2,5x2,5 mm a hr. drotu 0,5 mm.
Spodná plocha je proti poškodeniu, vyhryzávaniu včelami ochránená nerezovým sitom 3,15x3,15x0,8mm. Toto sito je veľmi pevné, je prikotvené po obvode ku dvom svlakom, tak aby nedošlo k vytrhnutiu sita, keď ho včelstvo pristaví a prilepí voskom a propolisom k horným lúčkam rámiku. Pre kŕmenie cez presakovacie viečko je toto sito vylisované podľa profilu presakovacieho viečka tak, aby včely mohli sosákom bez problémov dosiahnuť do dierok v presakujúcom viečku.
Oko siete je zvolené tak, aby včely nepreliezli sitom a a nemohli vyhryzávať izolačnú vlnu a nezalepili sito celoplošne voskom a propolisom. Všetky okraje nerezových sít sú buď v polodrážke, alebo sú lemované, alebo ohnuté do priestoru izolácie, tak aby sa včelár o ostré konce sita nemohol poraniť. Sita sú nerezové, nehrdzavejú tj. odolávajú všetkým kyselinám, ako je kyselina mravčia a šťaveľová, ktorými se lieči včelstvo proti varroáze. Nad izolačnou plochou je vzduchová medzera vysoká 40mm, po obvode odvetrávaná štyrmi štrbinami v šikmom spáde tak, aby sa voda nedostala do veka. Štrbiny sú z vnútornej strany chránené pred vniknutím hmyzu do vzduchovej medzery nerezovou sieťou 3,15x3,15x0,8 mm. Pod týmito štyrmi štrbinami sú štyri úchyty pre jednoduchú manipuláciu. Na veko sa položí plechová strecha proti dažďu, spodný okraj plechovej strechy je nad odvetrávacou štrbinou, tak aby ju nezakrýval.
Ako to celé funguje:
Veko je zvoleným materiálom vysoko difúzne, a súčasne tepelne izolačné po celej plocheploche s rovnakým koeficientom tepelnej vodivosti. V úle nevzniká prievan od vetra, cez žiadne otvory, iba výmena vlhkého vzduchu difúziou cez izolačnú vlnu. Vodné pary prejdené cez izolačnú vlnu sú následne odvedené štrbinami do vonkajšieho priestoru.
Veko je možné nasadiť po poslednom stáčaní medu niekedy začiatkom letných prázdnin a rovno začať kŕmiť na zimu, alebo kŕmiť ešte s nezateplenými vekami, ktoré máte cez leto a difúzne veká nasadiť až po fumigácií proti varroáze koncom októbra popr. novembra.
Výhoda difuzných vek je v tom, že s nimi môžete od polovice februára do polovice marca naprosto bravúrne podnecovať priamo do zimného chomáča..
Pri podnecování 3,7 l pohármi stačí na veko postaviť iba prázdny nadstavok a naňho položiť plechovú strechu, nie je už potrebakvôli výške pohára použiť kŕmiacu vložku, pretože veko svojou výškou 105mm túto kŕmiacu vložku plne nahradí (u nízkonadstavkových úlov).
Pre jarné podnecovanie používame iba jeden pohár s presakovacím podnecovacím viečkom alebo stačí vyvŕtať len štyri otvory pr. 2mm do bezdierového viečka. Pozor poháre musia byť priamo v kontakte s včelami, pokiaľ bude čo i len dva centimetre od chomáča včely neodoberú nič. Bežná prax je podnecovať 3-9kg cukru, tj. 1-3 poháre obj. 3,7l. Pomer cukor-voda je 3:2, včelstvo využíva cukorný roztok k plodovaniu nie k uskladneniu zásob, preto je nejlepšie podnecovať cez štyri dierky – to čo odoberie to tiež preploduje, doba odobratia cukorného roztoku jedného 3,7l pohára je cca 5-7dní.
Takto podnecovať je možné i pri -10st. mrazoch, včelstvá roztok odoberajú a plodujú. Pri vyšších mrazoch nad -10st.C síce cukorný roztok v prázdnom krycom nadstavku zmrzne, ale toto môže nastať max. 1-3dni. Od 15. februára sa už striedajú týždne mrazivé s týždňami kedy včely i lietajú, tak nie je potreba si robiť starosti s týmito mrazivými výkyvmi.
Pokiaľ na jar podnecujeme a včely túto energiu premenia na plod, potrebujú mať ešte zásoby peľu, inak je podnecovanie bezpredmetné tak skoro od 15. februára. Pokiaľ včelstvá nemajú zásoby peľu v plástoch, podnecujeme až do kvitnutia liesky, kedy si môžu doniesť prvý peľ.
Po skončení podnecovania otvory v styrodurovej doske zakryjeme zátkami taktiež vyrobené zo styroduru ako perfektne zapadajúci protikus.
Výmena vek za obyčajné doskové alebo stropné fólie sa vykonáva pri skončení podnecovania (polovica marca) alebo do konca apríla. Vosk a propolis zo spodnej strany veka nezoškrabujeme rovnako ako u materských mriežok, včely si do druhého dňa všetko pozmenia, prestavajú, odstránia a presunú na iné miesto podľa toho ako majú usporiadané plásty pod vekom.
Parametre
Typ výrobku | Difúzne veko |
---|
Recenzia
Jana Miklíčková
KladyParopropustnost funguje, úl není zapařený, láhev dobře sedí v otvoru
KladyParopropustnost funguje, úl není zapařený, láhev dobře sedí v otvoru
Záporynic
Záporynic
Libor_Skalický
KladyVčely výtečně přijímají krmení.
Díky difuzní vrstvě nemám problém s nadměrnou vlhkostí.
Po zkušenosti s prvním testovacím kusem jsem obj ...viac
KladyVčely výtečně přijímají krmení.
Díky difuzní vrstvě nemám problém s nadměrnou vlhkostí.
Po zkušenosti s prvním testovacím kusem jsem objednal na zbylé úly.
Za mě profi zpracování a skvělá invence.
A hlavně zde nemusím vymýšlet jak zabránit tonutí včel v krmivu.
ZáporyJediné co mohu vytknout je, že si člověk při manipulaci musí dávat lehce pozor na okraje pletiva na provzdušňovacích otvorech, jsou ostré.
Musí ...viac
ZáporyJediné co mohu vytknout je, že si člověk při manipulaci musí dávat lehce pozor na okraje pletiva na provzdušňovacích otvorech, jsou ostré.
Musím však podotknout, že ten kdo toto krmítko vymyslel a vyrobil, odvedl výborný kus práce a hlavně používal rozum na základě praxe. Proto zcela chápu, že navyšovat cenu, kvůli lištování na místě kam běžně ruce nastrkáte, muselo ustoupit ekonomickému požadavku.
Ing. Patrik Laško
Dobrý deň. Pri krmení včiel po znáške som použil prvý krát u Vás kúpené tieto difúzne protiplesňové veká s 1 otvorom na 3 úľoch. Zistil som však že včely minimálne odoberali cukrový roztok z nasadných pohárov pri 16 dierkových viečkach. Keď som na rovnaké úle namiesto difuzneho krmiaceho veka použil "klasiku" - krmiace veko s jednym otvorom a rovnakými pohármi tak bol odber roztoku výborný. Viete mi poradiť čo s tým ? Ako keby tam vznikla priliš veľká medzera a vcely nedokazali odoberať pripravený roztok.
Oskar (Administrátor)
Dobrý den pane Inženýre,
nejčastější problém vzniká tehdy kdy se použijí sklenice jiného typu (většinou jsou to sklenice staré), vypadají stejně akorát mají o něco kratší hrdlo. Když sklenici s prosakujícím víčkem vložíte do difůzního víka a vidíte mezeru máte bohužel starý typ sklenice.
Sám jsem měl tento problém na včelnici.
S pozdravem, Bioúly